Klášterecké divadelní žně

Klášterecké divadelní žně jsou amatérská divadelní přehlídka, která se stala nedílnou součástí kulturního kalendáře ve městě. V roce 2022 jsme pořádali již 18. ročník. Přehlídka má ukázat divákům to nejlepší či nejinspirativnější z celorepublikového amatérského divadla. Jednotlivá představení vybíráme na krajských soutěžních přehlídkách, ale hlavně na národní přehlídce amatérského činoherního a hudebního divadla ve Volyni a na mezidruhovém festivalu Jiráskův Hronov. Na Klášterecké divadelní žně pak přijíždějí soubory z celé ČR.

Žně 2023

Více informací naleznete ZDE.

Žně 2022

Více informací naleznete ZDE.

Žně 2019

Rok s rokem se sešel a opět se můžeme těšit na pravidelnou dávku divadelních skvostů v rámci 17. ročníku kláštereckých divadelních, letos Demoličních, Žní. Odstartujeme premiérou inscenací Knězovy děti, kterou jsme pod neúprosnou taktovou Míry Nyklíčka nazkoušeli. My, jakože my všichni. Krom těch, kteří zkrátka nemohli, s námi v tomhle kšeftu jedou už i naše děti a jeden manžel. Po loňských Žních, které dramaturgicky byly spíše neveselé, vám to ty letošní jistě nahradí.

Fotogalerie:

Žně 2017

      Taky máte ten pocit, že se něco děje s dobou. Že svět kolem se zbláznil. Že je zlý, agresivní, bez lásky. Já znám už dopředu Vaši námitku, pane. A Vaši taky, paní: „ale to bylo vždycky, tak špatné to není….“Ne, ne, to se budu s vámi přít. Vždycky to nebylo. Třeba vezměte si ty žně jo, jaké měly krásné názvy: Pivní. Slyšíte to – Pivní. No možná byly místy zahořklé, to dělá lupulin v chmelu, ale je v tom láska. Anebo třeba ty Pábitelské. To asi divadelníci pěkným slovem zaretušovali, že trošku lžou, ale přece s láskou. Nebo Fantastické. Zaručený úspěch už v názvu. A ve všem láska. Ale dnes: Skandální, (Ne)šťastné, dokonce loni Smrtonosné. Ne, tohle musí skončit! Prosím, já nemám nic proti tomu, aby z jeviště nesteklo trošku krve, že. To beru. Třeba Shakespeare se bez krve neobejde. To jen z cizího krev neteče. Ale cpát neštěstí a smrt rovnou do názvu. Víte, já bych si tak představoval kdyby se jmenovaly, já nevím, třeba nějak hezky. Víte, jako že když je ten svět bez lásky a tyhle žně jsou malinko jubilejní, protože patnácté, tak zrovna tam tu lásku vypíchnout. Aby jí bylo všude plno. Živě si umím představit jak by to vypadalo. Ve foyeru by se vznášely citáty o lásce. Zněla by tichá esoterická hudba. Nad kavárnou by visel nápis „Pijte s láskou“ a jinde zase nápis „Zde také konejte s láskou“. Doprovodný program by divadelníci připravili s láskou včas a o lásce. Žně by ovšem muselo zahájit třeba Klapý s Rozmarným létem, protože je o lásce a my vlastní premiéru nemáme. A teď mě napadlo – Toť Divadlo by mohlo hrát o lásce k divadlu a s Latrinou Magikou by to byl Týden divů zakončený láskou ke srandě, což jak víme Commedia ála carte umí. A přesně tohle a ještě mnohem více by si diváci odnášeli. Jde jen o to najít správný název – budou takové LÁSKYPLNÉ.

Fotogalerie:

Žně 2016

      14. ročník kláštereckých divadelních Žní je zde. Další rok utekl jako voda, která může být stejně SMRTONOSNÁ (téma letošních Žní), jako je životodárná. Opět vám přinášíme bohatý program, mnoho zábavy, dvě premiéry našeho divadla a v neposlední řadě i jedno malé překvapení.

Fotogalerie:

Žně 2015

      Každé žně se nějak jmenují. Je to už taková naše tradice. Třeba ty první v roce 2003 se jmenovaly pouze „Klášterecké divadelní žně“ a neměly žádný podtitul. A když tak snad „Festival“. Ty druhé na tom byly stejně, ale ty třetí už se jmenovaly. Jestlipak si ještě vzpomenete jak?Byly žně „Pivní“, byly i „Skandální“ a mnohé jiné. Nikdy však jejich název a zejména posledně jmenovaných nevyjadřoval jejich skutečný obsah. Vždy šlo pouze o formu vztahující se k propagaci, výzdobě, moderaci či doprovodnému programu.Proč ten dlouhý úvod. Protože letošní název žní je takový nejednoznačný. Záludně plíživý. Takový poňoukavý k různým úvahám: jakože skrytě předesíláme, že se třeba nepovedou, nebo tak něco.Tak tedy přátelé, popravdě, my jsme se pouze nechali inspirovat třináctkou. Ale jako předseda sdružení musím jít proti neideovému významu, jinak docela vtipného symbolu letošních žní. A spolu s Démokritem z Abdér tvrdím a prohlašuji, že neštěstí či štěstí je věcí duše (v tomto případě především Vaší).A co se letošních žní týče, ty se jednoznačně povedou. Načež budou duše šťastné a vyretušují v jejich názvu ono v závorce pochybovačné ne.

Fotogalerie:

Žně 2014

      Proboha, kdo si tenhle název vymyslel? To jsme zase museli být pod obraz. Jak jen tyhle žně uvedeme, když i malé dítě ví, že o skandálech se nemluví, natož píše. Pšššt, o skandálech se šeptá…Nějak takhle by šlo uvést 12. SKANDÁLNÍ Klášterecké divadelní žně, které vám již tradičně přinášíme na přelomu října a listopadu. Troufám si říct, že tento rok se máte skutečně na co těšit. Připravili jsme pro vás několik skutečných lahůdek, včetně opery, která na Jiráskově Hronově sklidila potlesk ve stoje. Máme tu první a možná i největší skandál. Tento ročník nezahajuje klášterecký KLAS.

Fotogalerie:

Žně 2013

      Natáhnout červený koberec, oprášit zlaté sošky, oslovit a pozvat významné osobnosti (byť jen ty z města)…to vše a mnohem více uvidíte na letošních žních – 11. OSCAROVÉ klášterecké divadelní Žně. Nejen že vše bude zářit ve světlech reflektorů, ale na prknech uvidíte i několik titulů, které v minulosti toto prestižní ocenění skutečně získaly.

Fotogalerie:

Žně 2012

      Mohl bych začít tak, že budu vtipně glosovat číslovku „deset“. Třeba jako, že je to divná dvojka složená z nuly a jedničky. Přitom mezi námi žádné nuly nejsou. Nebo že je rozdíl máme-li desítku na hrbu, či na stole. Cha cha. Já tyhle dětské vtípky používat nebudu. Bez jakékoli snahy o humor pouze zkonstatuji: „máme desítku před sebou“. A to jak v pořadí přehlídek, tak desítku představení v letošní žňové nabídce. A věřím, že na tuto desítku přijdou všichni. I ti co normálně chodí jinam. Bude totiž výborná. Letos jsme výběru představení věnovali mimořádnou pozornost. A budou ji mít i v kavárně. Oni tam budou mít i dvanáctku, ale to hodně předběhli.Já osobně dávám desítce přednost. Podle mě, a je nás víc, je prostě Světová. To nakonec dokáže i průvodní výstava, odkud se, odkud se až k nám dostala. Neunavuje tolik jako ty jiné a zbytečně nepění. Musí být však dobře natočená, to kvůli archivu.

Fotogalerie:

Žně 2011

      Letos se Klášterecké divadelní žně konají od 29. října 2011 podeváté, tentokrát jako česko-slovenské. Není to již přehlídka kláštereckých souborů, jak tomu bylo v prvních ročnících. Postupem času se z Kláštereckých divadelní žní stala přehlídka výběrová, na níž se mohou diváci seznámit s těmi nejzajímavějšími inscenacemi, které se v amatérském divadle urodily. Je tomu tak i letos, včetně možnosti zhlédnout dvě přední inscenace hostujících slovenský souborů.A nezapomeňte, stejně jako roky předchozí, vás i tento rok čeká soutěžní doprovodný program.

Fotogalerie:

Žně 2010

      Tak tu máme další jubilejní – osmý pěkně kulatý – ročník Kláštereckých divadelních žní. A jelikož slavíme 40 let od znovuzaložení amatérského souboru ve městě, jsou proto letošní žně Ó, slavné. Pro vás – pro všechny naše příznivce a přátele, jsme připravili 30. října zahajovací óslavný večer, při kterém vás provedeme 40 lety divadla, důležitými chvílemi a zajímavými okamžiky. Při tomto večeru se setkáte nejen s námi, ale i s pamětníky a významnými osobnostmi, které se zasloužily o chod a podobu současného amatérského divadla v Klášterci. Večerem vás provede hrabě Thun s tajemníkem úřadu Schindlerem a nějaký Jan Milota. K vlastnoručně vyrobenému rautu bude hrát kapela Nakafe band. A kdo by se třeba chtěl také pochlubit nějakou domácí specialitkou, která se dá sníst, tomu určitě bránit nebudeme…

Žně 2009

      Víte, kdo jsou to „pábitelé“? Že ne? Pábitel je každý člověk, který je rovněž navštíven inspirací a říká věty, o kterých rozumní lidé říkají, že jsou nerozumné, a dělá věci, které slušní lidé nedělají, ztrácí hranice mezi realitou a fantazií. Máme tu v pořadí 7. Klášterecké divadelní žně a tentokrát jsou tématem „pábitelé“. Jak tedy jinak žně zahájit, než-li hrou Bohumila Hrabala, Příliš hlučná samota v režii Václava Poldy.

Žně 2008

      Tramtadadáá, 6. FANTASTICKÉ klášterecké divadelní žně. Tajně doufáme, že letošní žně nebudou jenom Fantastické, ale že budou také fantastické! Těšit se můžete na představení, která jsme vybrali na Jiráskově Hronově (např. Spolek loutkářů Na holou Hořovice, Divadýlko Na dlani, Teatro Hugo, DS při TJ Sokol Lázně Toušeň) nebo na soutěžních přehlídkách (Tma Terezín, DK Jirásek Česká Lípa). Nesmí chybět oblíbený soubor Rádobydivadlo Klapý, který se už stal jakýmsi talismanem žní. Máme pohádku jak pro děti tak pro dospělé a budeme mít jeden večer plný grotesek. Jako každý rok bude soutěžní doprovodný program, a to jak před představením (ten bude o tradiční pivní lístek), tak také po představení v kavárně (ten bude o – nechte se překvapit). Budou Žňoviny i diskuze po představení. Žhavit bude CML i Adam Bernau, kterýmu ulítl Čestmír, po ránu až vstaneme a opaříme se, budeme tajemní, jak ten hrad v horách, chlap, kterej se stal vdovou, si možná dá špenát a hvězdnou branou se vetře, Vy víte kdo. Žně zahajuje tradičně KLAS stylově v žánru sci-fi, reprízou Blade runnera.

Žně 2007

      A konečně se po pěti letech dočkáváme skutečných divadelních žní. Poprvé se na těchto žních setkáte s tím nejlepším, co se zrodilo na prknech, co znamenají svět. Představujeme tři hry, které jsme vybrali na Jiráskově Hronově, ten je Mekkou všech amatérských divadel.Byl založen v roce 1931 v rodišti Aloise Jiráska a je nejdéle trvajícím amatérským festivalem na světě.

Žně 2006

      A máme tu další, tentokrát jubilejní 4. žně, s tématem českému člověku nejbližším. Ano, jsou to pivní Žně. A kde jinde, než nad pivem vznikají nápady, jak by Žně měli vypadat. Kde jinde, než-li nad pivem se bavíme o tom, jaké divadlo pozvat. Nicméně piva se protočilo, řekněme dosti a tady je výsledek.

Žně 2005

      A máme tu další ročník Žní, v pořadí již třetí. Záhy jsme zjistili, že utáhnout celu přehlídku sami není reálné. Navíc, rádi vám představíme i jiná amatérská divadla z celé České republiky. A buďte si jisti, že je na co se dívat. Také zavádíme doprovodný program, který se nějakým způsobem váže k tématu Žní, tentokrát jsou tedy Járovo divadelní žně. A to nejdůležitější nakonec, světlo světa spatřily první Žňoviny.
Program k vidění na plakátu.

Žně 2004

      A jsou tu druhé žně, jejichž motto zní: „Cokoli se může pokazit, pokazí se!“
Zmodernizovali jsme naše techniky, poučili se z chyb a máme nové nápady. Začali jsme pořizovat fotografie (ty najdete v Galerii). Žňoviny si však ještě na své první číslo musely počkat. Za zmínku zcela jistě stojí i to, že jsme pozvali první divadlo z jiného města, 2. listopadu jsme uvedli divadlo Navenek, s hrou Kráska a zvíře (pokud se nemýlím, byla to jejich prvotina).

Žně 2003

      Historicky první Žně jsme pro vás připravili v roce 2003. Nápad vznikl poté, co jsme si u piva v hospodě uvědomili, kolik divadelních souborů Klášterec má, a že by bylo dobré s tím něco dělat. A tak vznikly první žně, z dnešního pohledu snad trochu neumělé, ale jsou naším dítkem. Přehlídka se uskutečnila v průběhu šestnácti dní a podobný experiment jsme pak už nikdy nezopakovali.
A věřte nebo ne, ale v těchto dřevních dobách přehlídky jsme nepořizovali fotografie a Žňoviny byly jen vzdáleným snem.